Výběr samotného typu a vzhledu obkladu je samozřejmě jen a pouze na Vás. Nikdo Vám neporadí lépe, než vy sami. Zde však najdete několik tipů, které by Vám měly pomoci vybrat ten správný obklad dle vašich požadavků.
Umístění - exteriér či interiér
... aneb který typ obkladu vybrat?
Podstatným rozdílem ve výběru obkladu je jeho umístění. Proto je prvotně důležité vědět, kam chceme obklad umístit. Co budeme chtít obložit?
Exteriér
Pro venkovní stavby, fasády domů, sokly domů, ploty, venkovní krby, pergoly nebo komíny je samozřejmě nutné vybrat obklad vhodný pro exteriér. Tyto obklady nabízíme v kategoriích "EXTERIER-sedimenty", "EXTERIER-kameny" a "EXTERIER-cihly". Obklady jsou převážně vyrobeny z odlehčené směsi barveného betonu, formou vibrovaného odlévání. Proto jsou odolnější vůči mechanickým a povětrnostním vlivům. Jsou tepelně i zvukově izolační, mrazuvzdorné a ohnivzdorné. Tyto obklady můžete použít i v interierech. Vždy však musíte zohlednit vhodnost jednotlivých obkladů pro nalepení na připravený podklad. Některé typy obkladů nejsou vhodné (vzhledem ke své váze) pro pokládku na zateplovací systémy.
Interiér
Pokud máte v plánu si obložit některou z části interiéru, pak máte na výběr z široké škály sádrových, námi nabízených obkladů "INTERIER-sedimenty", "INTERIER-kameny", "INTERIER-cihly" a "INTERIER-dekorace".
Exteriérové obklady jsou rovněž vhodné i pro interiérové použití. Ve vnitřním prostoru je vhodné je umístit především tam, kde se počítá s vyššími nároky na otěr, mechanickou pevnost, vlhkost (například obložení sauny, koupelny, interiéru restaurace, kuchyně, atd.). Avšak nic Vám samozřejmě nebrání je použít i do Vašeho obývacího pokoje, či kdekoliv jinde kde se Vám to bude líbit.
Interiérové obklady jsou již vhodné pouze pro vnitřní využití. Jsou vyrobeny ze sádrových směsí a barviv, z čehož plyne řada výhod. Jejich nízká váha a velmi snadná opracovatelnost obklad předurčuje k zajimavým kutilským kreacím. Velkou výhodou je především možnost v pozdějších letech, až Vám barva obkladu zevšední, přebarvit jej klasickým interierovým nátěrem, čímž docílíte rychlý "refreš" Vašeho pokoje. Typickým příkladem využití je obklad stěn obývacího pokoje, ložnice, pracoven či jen některé příčky v interiéru.
Design
Velmi důležité je při výběru kamenného obkladu dbát na design místa, kde chci obklad použít. Vhodnou selekcí barevných odstínů můžete vytvořit z ponurého "obýváku" obývací pokoj Vašich snů s dokonalou a originální atmosféru, kde se budete cítit více než dobře. Stačí si jen vybrat ten správný obklad, který bude ladit, jak k Vašemu nábytku, tak k Vašemu životnímu stylu.
Ve výběru designu vám ovšem může pomoct rozdělní dle typů samotného obkladu. Nabízíme vám tři typy obkladů ve variantách jak pro interiér, tak pro exteriér:
- SEDIMENT: který vzhledem připomíná klasickou suchou zídku, sedimentový kámen složený ve vrstvách jako je například břidlice.
- KÁMEN, který dodá obloženému místu naturální vzhled, jaký známe například ze starších staveb. Zde se využívá kontrastu kamene a barevné spáry.
- CIHLA: nahrazující vzhled klasických pálených cihel, vepřovic, starých nebo moderních cihel. Při jejich pokládce se dbá na rovnoměrné rozložení obkladu. Velmi důležitá je rovněž volba odstínu spárovky.
Inspirace
Pro Vaši inspiraci se můžete podívat do sekce: REALIZACE OBKLADŮ Zde si můžete prohlédnout realizace obkladových kamenů. Část těchto realizací vytvořili naší zákazníci - kutilové, ať již sami nebo s pomocí svých přátel.